Plastica Panaro Max MAX380H115S Waterproof Protective Case - 380x270x115mm
SKU:
MAX380H115S
(No reviews yet)
Width:
41.40 (cm)
Height:
34.50 (cm)
Depth:
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Features:
  • Cubed foam included.
  • Watertight seal around lid.
  • Automatic pressure release valve.
  • Easy to open double throw latches.
  • Load tested soft grip handle.
  • Stackable interlocking system.
  • Thick body material.
  • Extra fixing points.
  • Full length hinges.
  • Nylon pins, corrosion free.
  • Screen printing and resin label space.
  • Designed For Air Travel.
  • Shock Proof.
  • Dust Proof.
  • Waterproof.
  • ATA300 Certified.
  • Made In Italy.
Specifications:
  • External dimensions: 414 x 345 x 129 mm.
  • Internal dimensions: 380 x 270 x 115 mm.
  • Cover depth - bottom: 36 + 79 mm.